Głowice termostatyczne to urządzenia, które pozwalają nam na samodzielne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. Dzięki nim możemy dostosować temperaturę do naszych potrzeb i preferencji, a jednocześnie obniżyć koszty ogrzewania. Głowica termostatyczna posiada umowną skalę cyfrową, której poszczególne punkty odpowiadają temperaturze w pomieszczeniu. Obracając pokrętło głowicy, ustawiamy do jakiej temperatury chcemy nagrzać pomieszczenie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że idealna temperatura w pomieszczeniu dla osób zdrowych i odpowiednio ubranych powinna wynosić minimum 18 st. C. Dla osób starszych, schorowanych lub małych dzieci optymalną temperaturą będzie 20 st. C. Według WHO przebywanie w pomieszczeniu, w którym temperatura oscyluje w przedziale 18-24 st. C nie wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia zdrowych dorosłych osób, o ile inne czynniki: odpowiednie ubranie i wskazania wilgotności są odpowiednie. 

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia zalecane są różne temperatury. Na rysunku poniżej zaznaczono najczęściej stosowane temperatury.

UWAGA! Wartości temperatur i skala mogą różnić się w zależności od producenta i rodzaju głowicy.

Głowica termostatyczna. Zdjęcie poglądowe. UWAGA! Wartości temperatur i skala mogą różnić się w zależności od producenta i rodzaju głowicy.

Pamiętaj !

  • Prawidłowo działający grzejnik jest zawsze cieplejszy u góry niż na dole. Wynika to z oddawania ciepła na ogrzewanie pomieszczenia.
  • Prawidłowo działająca głowica termostatyczna powoduje samoczynne wyłączanie i włączanie grzejnika. Po osiągnięciu w pomieszczeniu temperatury ustawionej na głowicy, grzejnik wyłącza się, a gdy temperatura w pomieszczeniu zaczyna spadać, grzejnik włącza się ponownie. Taki sposób pracy przyczynia się do oszczędności energii cieplnej.
  • Nagłe wychłodzenie pomieszczenia poprzez otwarcie okna powoduje włączenie się grzejnika do czasu ponownego nagrzania pomieszczenia.

Sprawdzaj zawsze temperaturę pomieszczenia, a nie grzejnika!