REGULAMIN TARGOWISKA MIEJSKIEGO PRZY UL. FOLWARECKIEJ W ŻORACH.
§ 1
Regulamin określa zasady korzystania z targowiska miejskiego zlokalizowanego przy ul. Folwareckiej w Żorach, zwanego dalej targowiskiem.
§ 2
- Właścicielem targowiska jest Gmina Miejska Żory.
- Nadzór nad targowiskiem sprawuje Prezydent Miasta.
- Administratorem targowiska, zwanym dalej administratorem jest przedsiębiorca, z którym została zawarta umowa na obsługę targowiska.
- Ilekroć w dalszych postanowieniach jest mowa o kupcach rozumieć przez to należy osoby, które na targowisku trudnią się działalnością opisaną w § 3 ust. 1.
§ 3
- Targowisko przeznaczone jest do prowadzenia detalicznej działalności handlowej poza siecią handlową, w pawilonach handlowych lub innych urządzeniach do prowadzenia handlu, z kosza i z ręki, z samochodu a także do świadczenia obok działalności handlowej lub niezależnie od niej drobnych usług.
- Uprawnionymi do wykonywania handlu na targowisku są osoby prawne, instytucje nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne.
§ 4
- Targowisko czynne jest w każdy dzień powszedni od godz. 6:00 do godz. 18:00, w soboty od godz. 6:00 do godz. 15:00, w niedziele handlowe od godz. 6:00 do godz. 14:00.
- Na uzasadniony wniosek kupców targowisko może być czynne w innych godzinach niż określone w ust. 1.
- Dowóz towarów do punktów handlowych targowiska i ich odwóz winien odbywać się w następujących godzinach:
- do godz. 9:00, a zimą do 10:00,
- od godz. 15:00.
- Czas rozładunku i załadunku towaru nie może trwać dłużej niż 30 minut.
§ 5
- Na terenie targowiska miejskiego istnieje możliwość wydzierżawienia pomieszczenia handlowego, znajdującego się w pawilonach handlowych, za który pobierany będzie czynsz dzierżawny.
- Dzierżawa pomieszczenia handlowego następować będzie na podstawie odrębnie zawartej umowy.
- Ruchome urządzenia będące własnością kupców, z których prowadzony jest handel, po zakończeniu handlu powinny być codziennie usuwane z terenu targowiska.
- Obiekty i urządzenia handlowe ustawione w ciągach komunikacyjnych będą usuwane na koszt i ryzyko właścicieli.
§ 6
- Kupcy prowadzący sprzedaż z dzierżawionych pomieszczeń handlowych mogą eksponować towar tylko przed swoim pomieszczeniem, w taki sposób, aby zachować ciągi komunikacyjne o szerokości nie mniejszej niż 1,5 m.
- Kupcy dzierżawiący rogowe pomieszczenia handlowe mogą dodatkowo wyeksponować towar przeznaczony do sprzedaży przy bocznej ścianie z zachowaniem ciągu komunikacyjnego o szerokości nie mniejszej niż 1,5 m.
- Ekspozycja towaru przed niezajętymi pomieszczeniami handlowymi jest zabroniona.
§ 7
Uchylony Rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Śląskiego z dn. 30.07.2021 r.
§ 8
Kupcy i inne osoby przebywające na targowisku powinny wykonywać swe czynności, w taki sposób, aby nie zakłócać innym sprzedaży i zakupów.
§ 9
- Sprzedaż z innych urządzeń do prowadzenia handlu poza pomieszczeniami handlowymi, np. ze stołu, z kosza lub z ręki, z samochodu może być prowadzona wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach handlu na terenie targowiska.
- Miejsce do handlu wyznacza kupcom uprawniony przedstawiciel administratora targowiska.
- Wyznaczanie miejsc do handlu rozpoczyna się w pierwszej godzinie funkcjonowania targowiska.
- Wyznaczenie miejsca do handlu, dokonane przez przedstawiciela administratora targowiska,jest wiążące dla kupców.
- Przy wyznaczaniu miejsc do handlu uprawniony przedstawiciela administratora targowiska nie bierze pod uwagę czynności faktycznych dokonanych przez kupców, w tym w szczególności samodzielnych rezerwacji, samowolnego zajęcia danego miejsca w godzinach poprzedzających otwarcie targowiska oraz w trakcie jego otwarcia.
- Przy wyznaczaniu miejsc do handlu przedstawiciel administratora dąży do maksymalnego wykorzystania powierzchni targowiska i umożliwienia wykonywania handlu wszystkim chętnym kupcom.
- Przedstawiciel administratora decyduje o ilości miejsca przypadającego na jednego kupca i w razie konieczności, uprawniony jest do zmiany decyzji i nakazania kupcom ograniczenia ilości zajętego miejsca stosując się do poniższych kryteriów:
- W przypadku posiadania przez kupca umowy na pobór energii elektrycznej z gniazda zewnętrznego obowiązuje pierwszeństwo zajmowania miejsca do handlu w pobliżu tego gniazda
- Kupiec zajmujący mniejszą liczbę stanowisk handlowych ma pierwszeństwo przed kupcem zajmującym większą liczbę stanowisk.
- Brak zastosowania się kupców do wskazań przedstawiciela administratora traktowany będzie jako naruszenie regulaminu targowiska. W takim przypadku przedstawiciel administratora uprawniony jest do:
- wezwania Policji w celu przywrócenia porządku,
- odmowy wyznaczenia miejsca do handlu.
§ 10
Na targowisku zabrania się:
- handlu poza miejscami do tego wyznaczonymi, a w szczególności na przejściach przeznaczonych do ruchu pieszych lub w sposób utrudniający ruch,
- eksponowania towarów na skrzydłach drzwi hal targowych,
- odstępowania przydzielonego miejsca handlu osobom trzecim,
- samowolnego ustawiania stoisk handlowych,
- parkowania pojazdami na terenie targowiska,
- wjazdu na teren targowiska pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
- zaśmiecania i zanieczyszczania terenu targowiska, wyrzucania śmieci pochodzących z prowadzonej działalności do koszy ulicznych, służących tylko i wyłącznie dla klientów targowiska,
- wieszania reklam i anten bez zgody administratora,
- montażu zewnętrznego monitoringu wizyjnego bądź innych urządzeń służących do utrwalania wizerunku osób.
§ 11
Opłaty targowe, w wysokości określonej w uchwalonej taryfie opłat targowych, pobierane są przez wyznaczonego w trybie określonym w odrębnych przepisach inkasenta. Administrator obowiązany jest umożliwić kupcom stałe zapoznawanie się z taryfą opłat.
§ 12
Administrator ma prawo odmówić wyznaczenia miejsca do handlu kupcom, którzy nie stosują się do postanowień niniejszego regulaminu.
§ 13
Osoby prowadzące handel na targowisku zobowiązane są do:
- przestrzegania regulaminu targowiska,
- utrzymania ładu, porządku i czystości w obrębie miejsca sprzedaży, usunięcia po zakończeniu handlu opakowań i odpadów poprzez ich segregację (o ile administrator zapewnił kontenery do selektywnej zbiórki śmieci) do kontenerów ustawionych przy targowisku,
- właściwej dbałości o urządzenia znajdujące się na targowisku,
- podporządkowania się poleceniom administratora targowiska dotyczącym wyznaczania miejsc do sprzedaży oraz w innych sprawach porządkowych.
§ 14
Uwagi dotyczące funkcjonowania targowiska mogą być zgłaszane:
- ustnie lub pisemnie administratorowi targowiska
- pisemnie w Urzędzie Miasta w Żorach.
Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania.